Spisy & úvahy - ÚVAHA: Proč pláčeme?

30. prosince 2012 v 13:31 | Katie.Book |  MÁ TVORBA
Tahle krátká úvaha vznikla, když jsem zrovna měla problém, byla jsem rozzuřená, zmatená apod. Říká se, že nejlepší věc je, dostat to ze sebe. A protože jsem při sobě neměla nikoho, komu bych své myšlenky vyklopila, hodila jsem to rovnou na papír. Nesuďte to prosím, je to jen menší psychologická úvaha na téma pláč a moje premiéra...


Úvaha I. - Proč pláčeme?
Osnova: 1. úvod
2. vlastní myšlenky
3. obecné myšlenky
4. závěr


Odkud se vlastně bere pláč a co je jeho příčinou? Pojďme se podívat až do jádra a ke vzniku těchto prachobyčejných slaných kapiček.

Nedávno jsem zase prožívala jeden ze svých 'denních' pláčů, pomocí kterých mnohem víc uvažuju o věcech, které mě trápí. Vždy nechávám slzy téct po mém obličeji a v duchu nadávám, kladu otázky 'proč?' nebo se v duchu vyzpovídávám sama sobě ze všech svých pocitů. Pocity. A jsme u toho. U každého pláče prožíváme nějaký pocit, emoci apod. Řekla bych tedy, že mě osobně pláč docela dobře umí ovládat a přebírá si nad mýma pocitama a emocema veškerou kontrolu. Je těžké ho zadržet. A proč ho taky zadržovat, že? Se všemi emocemi nebo pocity musíme ven. Většinou přesně v tenhle moment přichází první slza. Takže jestli se nemýlím, já vlastně brečím z různých důvodů. Ze vzteku, ze smutku, ze zmatenosti... Zajímalo by mě, jak je to asi u ostatních lidí?

Je naprosto jasné, že lidé považují pláč za nezbytnou součást života a že i oni čas od čau prožívajní stejné chvilky jako já. A pláčou možná i za podobných podmínek a okolností, stejně jako já. Jediná věc, která mi vrtá v hlavě je ta, jak mohou ostatní lidé plakat z pocitu štěstí. I když... když si tuhle otázku položím znovu a vrátím se ke svým vlastním úvahám, zjistím, že vlastně odpověď již dávno znám. Lidé pláčou štěstím protože 'emoce'. Protože za všechnou můžou ty emoce. Štěstí, láska, smutek či vztek se do emocí přece řadí! A tak je naprosto jasné proč se čas od času tyhle slané kapky objeví. V hlavě se nám nashromáždí nějaká pro nás silná emoce či událost - nebo také více emocí a událostí - které pak samozřejmě nějakou cestou ven musí. Když je v hlavě necháme příliš dlouho, spiknou se proti nám a způsobí v naší hlavě velký třesk a výbuch emocí. Nebo-li afekt.

A tak když pocítíte příchod pláče, radši ho nechte plynout, protože na pláči přece není nic špatného! Buďme rádi za tyhle kapičky, které nám i svým způsobem ulevují od problémů, emocí a událostí.Tak a jaké my máte skušenosti s pláčem? Umíte ho zadržet? Nebo vás také ovládne? Pište připomínky a vše, co vás zajímá.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama